Bez poślizgu
Organizując przestrzeń wokół domu, zatroszczmy się nie tylko o ładny wygląd, ale również o bezpieczeństwo. Materiały wykorzystywane do wykończenia chodników, schodów, podjazdu, tarasu czy ganku powinny być antypoślizgowe. Spośród eleganckich produktów możemy zdecydować się na beton szlachetny, bruk klinkierowy, kamień, drewno czy płytki ceramiczne i gres. Wybierając materiały na nawierzchnie wokół naszego domu, użyjmy takich, które oznaczone są jako antypoślizgowe. Jednak parametr ten może mieć różną wartość. Obowiązujące prawo nakazuje producentom zapewnienie antypoślizgowości, lecz nie definiuje jej minimalnej wartości. W efekcie schody czy chodnik mogą być antypoślizgowe w teorii, a w praktyce stanowić zagrożenie dla mieszkańców.
BRUK KLINKIEROWY
Podjazdy i tarasy można wykończyć brukiem: cegłą lub kostką. Wypalane w wysokiej temperaturze produkty z dobrej jakościowo gliny będą trwałym i odpornym materiałem – są odporne na ściskanie, ścieranie, działanie kwasów, detergentów oraz substancji żrących. Prostokątny, klasyczny kształt bruku klinkierowego umożliwia układanie różnorodnych wzorów, w zależności od potrzeb i funkcji. Aby ułożyć estetyczną nawierzchnię z bruku klinkierowego, możemy zastosować przeróżne wiązania, np. wozówkowe lub szeregowe, w jodełkę, blokowe (parkietowe), skośne, w łuskę czy też szeregowe ze spoiną w kształcie krzyża. Indywidualne rozwiązania są możliwe za sprawą kształtek klinkierowych. Bruk klinkierowy jest jednolity w swojej masie, również pod względem kolorystycznym, możemy więc elementy swobodnie przycinać. Dobrej jakości wyroby nie blakną pod wpływem promieni słonecznych, dzięki czemu nawierzchnia będzie dobrze prezentowała się przez wiele sezonów. Producenci dają na swoje wyroby nawet 50 lat gwarancji. Decydując się na cegłę czy kostkę brukową wybierzmy tę z szorstką powierzchnią – jest antypoślizgowa, a tym samym bezpieczna.
Aby nawierzchnia jak najlepiej spełniała swoją funkcję i dawała komfort użytkowania wszystkim domownikom, musi być wykonana z trwałych, a przede wszystkim antypoślizgowych materiałów. Powinna także tworzyć spójną i harmonijną całość z domem. Równie ważne jest jej umiejętne założenie.
Zdj 1. Betonowe kostki i płyty
BETONOWE KOSTKI I PŁYTY
Antypoślizgowość produktów z betonu, np. kostek brukowych oraz płyt, wynika z cech oraz struktury materiału. Drobinki skał oraz piasku powodują, że faktura poszczególnych elementów jest szorstka, zapewniając tym samym dobrą przyczepność. Ponadto wyroby wykonane z betonu o odpowiedniej gęstości są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, w niczym nie ustępują kamiennym. Do wyboru mamy elementy prostokątne, kwadratowe lub wycinki koła. Bardzo dużą popularnością cieszą się również tzw. płukane kostki brukowe oraz płyty z dodatkiem naturalnego kruszywa. Powstają one w wyniku wypłukiwania drobin betonu z produktu, w efekcie czego eksponowane są grubsze ziarna naturalnego grysu z wierzchniej warstwy materiału. Dzięki takiemu zabiegowi uszlachetniającemu kostki zyskują nie tylko wyrafinowaną estetykę, ale nabywają również właściwości antypoślizgowe. Gdy jednak decydujemy się na kostkę gładką, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, wybierzmy te, których górna warstwa nie była wcześniej polerowana. Najnowocześniejszą obróbką betonowych kostek brukowych jest technologia śrutowo-szczotkowa. Podczas produkcji poszczególne elementy podlegają zabiegowi tzw. śrutowania i szczotkowania, który nadaje efekt charakterystycznej porowatości. Taka niejednokrotna faktura sprawia, że niemal nie widać na nich zabrudzeń. Proces obróbki wpływa również na wysoki współczynnik antypoślizgowy. Innym sposobem na zwiększenie antypoślizgowości jest zastosowanie gumowych wkładek w płytach betonowych. Umieszczane są one w specjalnych wyżłobieniach jeszcze na etapie produkcji przed ostatecznym szlifowaniem betonu i wystają zaledwie kilka milimetrów nad poziom stopnia. Mimo że wkładki są wytrzymałe, to jednak nie są wieczne – po kilku-kilkunastu latach będziemy musieli prawdopodobnie je wymienić.
Zdj 2. Bruk klinkierowy