Bielenie drewna – jak i czym bielić meble?
Technika bielenia mebli za sprawą nowoczesnych środków nie należy do skomplikowanych i można pokusić się o samodzielne wykonanie ich renowacji. Warto się o to pokusić, ponieważ komody, szafki, krzesła oraz inne elementy wyposażenia wnętrz w odcieniach bieli rozświetlą przestrzeń i ją powiększą optycznie. Stylizacja z udziałem białych mebli sprawi, że pomieszczenie robi wrażenie otwartego na otoczenie, czystego i uporządkowanego, dlatego warto pokusić się, by znalazły się w naszych domach. Wyroby meblarskie w odcieniach bieli są też nieodłącznym elementem aranżacji w stylu prowansalskim, skandynawskim, angielskim czy shabby chic. Zanim przystąpimy do pracy, przygotujmy niezbędne narzędzia. Do bielenie drewna oprócz środka bielącego potrzebne będą papier ścierny, szlifierka z nakładką do zmatowienia powierzchni, gąbki, wałek do malowania z tacką, mały płaski pędzel oraz rozpuszczalnik albo aceton.
Czym bielić meble
Drewnianym elementom wyposażenia wnętrz można nadać wykorzystując różnorodne środki przeznaczone do malowania drewna. Do najczęściej kryjące w różnych odcieniach bieli. Drewno bielone przy ich użyciu pozwoli uzyskać efekt matu, połysku lub satyny. Dobrym wyborem będą wodorozcieńczalne farby akrylowe. Są odporne na zmywanie, detergenty i zarysowania. Utrzymanie mebli w czystości jest łatwe - można je często myć. Jeśli będziemy chcieli podkreślić naturalny rysunek drewna, dobrym wyborem będą transparentne farby. Po ich użyciu uzyskamy matową powłokę o efekcie woskowanego drewna. Można też wykorzystać farbę kredową, ma ona bardzo dobrą przyczepność, dobrze kryje malowane powierzchnie, jest doskonała, gdy chcemy uzyskać matową powierzchnię, doskonale wpisuje się w styl vintage. Dobrym wyborem będą też bejca i lakierobejca, warto je wybrać jeśli chcemy podkreślić naturalny rysunek drewna. Ze względu na dużą odporność na deszcz, promieniowanie UV a także grzyby pleśniowe, są one polecane, jeśli meble będą użytkowane na tarasie czy balkonie. Ze względu na dodatek lakieru, lakierobejce zazwyczaj mają dłuższy niż bejce czas schnięcia. Sprzęty wykonane z drewna o otwartych porach, będą się bardzo dobrze prezentować, jeśli do ich bielenia użyjemy wosku. Wybierając produkty do malowania mebli, zwróćmy również uwagę na ich wydajność. Jest ona w dużej mierze uzależniona od takich czynników, jak chłonność, tekstura podłoża, a także metoda aplikacji. W zależności od gabarytów odnawianych sprzętów środki do malowania mebli można kupić w puszkach różnej wielkości, np. o pojemności 0,5, 0,9, 1, 2,5 , a nawet 5 l.
Jak bielić meble
Zanim przystąpimy do pracy, przygotujmy odpowiednio mebel, który zamierzamy poddać renowacji. W przypadku mebli wyposażonych w uchwyty czy zawiasy, konieczne będzie ich zdemontowanie. Etapem, którego nie można pominąć jest zmatowienie odnawianej powierzchni. Można je przeprowadzić przy pomocy papieru ściernego o gradacji 60-90 lub też szlifierki. Z drewna powinny być dokładnie usunięte stare powłoki. Po zeszlifowaniu mebel trzeba starannie wytrzeć, a następnie odtłuścić, np. acetonem lub rozpuszczalnikiem. Pozwala to na usunięcie resztek pyłu oraz zapewnia dokładniejsze pokrycie powierzchni przeznaczonej do malowania. Tak przygotowany mebel można pomalować wybranym produktem, nakładamy go wzdłuż słojów. Farbę czy też bejcę oraz lakierobejcę przed użyciem powinno się starannie wymieszać. Jeśli zachodzi taka potrzeba po czasie wyznaczonym przez producenta nakładamy produkt po raz drugi. Nakładany środek musi dobrze wyschnąć, co pozwoli uniknąć zacieków i ułatwi równomierne rozłożenie farby czy też bejcy. Zazwyczaj pomalowane powierzchnie są gotowe do przyjęcia drugiej warstwy po upływie od dwóch do sześciu godzin. Niekiedy zaleca się, by uzyskać lepszy efekt dekoracyjny, przed powtórnym malowaniem ponowne delikatne przeszlifowanie mebla papierem ściernym o gradacji 180-240. Przed malowaniem usuwamy pył. Niekiedy zaleca się naniesienie na koniec prac lakieru, co wpływa korzystnie na trwałość naniesionych powłok.
Bielenie drewna woskiem lub ługiem
Bielenie drewna dębowego lub jesionowego warto przeprowadzić stosując wosk lub też ług. To produkty, które umożliwiają uzyskanie ciekawego efektu estetycznego. Ich użycie wydobywa wyraziste usłojenie oraz naturalną strukturę tych gatunków drewna. Prace wstępne przebiegają podobnie jak w przypadku malowanych powierzchni. Wosk wcieramy niewielkim pędzlem w każdy zakamarek, jego nadmiar usuwamy bawełnianą ściereczką, pozostawiamy go jedynie w zagłębieniach. Meble można używać, gdy woskowana powierzchnia się w pełni utwardzi – zazwyczaj ten proce trwa od 5 do 21 dni. Naturalny wygląd drewna umożliwia także ługowanie. Ług nakładamy wałkiem lub płaskim pędzlem. Proces należy powtórzyć.