Jak obniżyć sufit
Jak obniżyć sufit? Możliwości jest wiele. Do najprostszych należy wykorzystanie farby w kolorze o kilka tonów ciemniejszym niż barwa ścian. Optycznie przybliżymy sufit do podłogi wykańczając powierzchnię ścian poziomymi paskami. Także pomalowanie ścian i sufitu farbą w tym samym kolorze da pożądany efekt. Można też wykorzystać kasetony, które dodatkowo poprawią izolacyjność akustyczną pomieszczenia, ocieplają je oraz maskują wszelkie nierówności na suficie. Dobry efekt daje również montaż sztukaterii, które w formie gzymsu zamontowanego na ścianie tuż przy granicy z sufitem będą go optycznie przybliżać. Dobrym sposobem na obniżenie sufitu będzie wykonanie konstrukcji podwieszanej wykończonej płytami g-k, w rozwiązaniu tym konstrukcja jest niewidoczna. Montaż takiego sufitu jest szybki i prosty, można go wykonać samodzielnie, a w razie konieczności nie ma problemów z jego demontażem.
Sufit podwieszany – uniwersalne rozwiązanie na obniżenie sufitu
Ten rodzaj zabudowy od lat cieszy się dużym powodzeniem. Otwiera bowiem wiele możliwości aranżacyjnych, ze względu na łatwość formowania płyt g-k, można nadać mu bez problemu pożądaną formę. Sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Przy jego pomocy warto zdecydować się na obniżanie sufitu w kuchni, salonie czy łazience. Do ponadczasowych rozwiązań należy wykonanie obniżonego sufitu w aneksie jadalnianym, wypoczynkowym czy w strefie kąpielowej. Warto, by kształt sufitu podwieszanego miał we wnętrzu jakiś punkt odniesienia, może nawiązywać do kształtu pomieszczenia, układu elementów wyposażenia, np. wyspy kuchennej, ciągu szafek czy stołu, podłogi, lub też do oświetlenia. Konstrukcja na wieszakach umożliwia także jej wykonanie na pożądanej wysokości. Sufit na ruszcie obniża pomieszczenie co najmniej o 5-8 cm, ale odległość od stropu może być większa. Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych stanowi imitację tradycyjnego tynku, co otwiera wiele możliwości jego wykończenia. Tego rodzaju konstrukcja pozwala nam również na ukrycie przewodów instalacyjnych – elektrycznych oraz wentylacyjnych. Warto też o niej pomyśleć, jeśli zależy nam na oryginalnym oświetleniu wnętrza – umieszczone w suficie podwieszanym lub też nad nim źródła światła otwierają wiele możliwości aranżacyjnych.
Obniżenie sufitu – materiały i narzędzia
Sufit podwieszany najczęściej wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Do łazienki lub kuchni warto wybrać płyty H2 odporne na działanie wilgoci. Mają one zielony kolor i są zabezpieczone woskiem lub silikonem. Do innych pomieszczeń odpowiednie będą płyty typu A. Na poddaszu warto wykorzystać płyty ognioodporne. Płyty przeznaczone na sufit podwieszany powinny być jak najcieńsze, aby niepotrzebnie nie obciążały rusztu - wykorzystuje się nawet 9 mm, ale zazwyczaj wybiera się materiał grubości 12,5 mm. Jeśli zamierzamy wykonać sufit w formie fali, krzywizn czy łuków najlepiej wybrać płyty przeznaczone do gięcia o grubości 6,5 mm. W przypadku gdy sufit ma również pełnić funkcję izolacji akustycznej wybierzmy płyty grubości 15 mm. Płyty są mocowane na ruszcie z profili stalowych. Do wykonania rusztu niezbędne są profile stalowe przyścienne UD, profile CD, uchwyty ES albo EL – mogą je zastąpić wieszaki obrotowe, przydatne są też łączniki. Trzeba też przygotować blachowkręty, kołki szybkiego montażu przeznaczone do instalacji elementów stelaża do stropu albo ścian. Należy też pamiętać o taśmie zbrojącej i masie szpachlowej do spoinowania płyt. Jeśli chcemy dodatkowo ocieplić sufit, co warto rozważyć np. na poddaszu, potrzebna będzie też wełna mineralna. Pod ręką powinny się też znaleźć wiertarko-wkrętarka, poziomica albo niwelator laserowy, a także szpachla, drabina, nożyk, pędzel i miękki ołówek.
Jak obniżyć sufit na trzy sposoby
Ruszt do którego będą zamocowane płyty g-k można wykonać na kilka sposobów. Najczęściej z profile stalowych wykonuje się stelaż pojedynczy, który sprawdzi się w niewielkich i stosunkowo niewysokich pomieszczeniach, o ścianach nie przekraczających 4 m szerokości. Jest on zbudowany z profili przyściennych UD i mocowanych równolegle do siebie profili CD. Ruszt montuje się za pomocą wieszaków obrotowych bądź uchwytów ES. Stelaż krzyżowy powstaje na bazie rusztu jednopozimowego. Jego budowa zmniejsza ryzyko pojawienia się pęknięć na spoinach. Do jego zbudowania potrzebne są profile przyścienne UD oraz profile CD, które układa się wzdłuż i w poprzek. Są połączone łącznikami jednostronnymi. Konstrukcja tego stelaża sprawia, że wymaga on mniej punktów podparcia, niż stelaż jednopoziomowy pojedynczy. Do często wykonywanych zalicza się stelaż dwupoziomowy krzyżowy, który warto zaplanować w wysokich pomieszczeniach oraz gdy chcemy ukryć rozbudowane instalacje, zapewnia bowiem sporo miejsca. Kolejny etap to montaż płyt g-k, które przytwierdzamy do profili przy użyciu wkrętów. Ich mocowanie rozpoczynamy od środka, bądź od jednego z narożników.