Jak wytępić szczury
Niebezpieczeństw związanych z „wizytą” tych gryzoni może być więcej. Jeśli nie przystąpimy do usunięcia szczurów, gdy tylko je zauważymy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że założą gniazda i zamieszkają u nas na dłużej. Ich ekspansja do innych pomieszczeń i ogrodu będzie wtedy oczywista – szczury rozmnażają się bardzo szybko, w ciągu roku są w stanie mieć do 20 miotów. Wówczas należy liczyć się nie tylko z ponadgryzanymi artykułami spożywczymi, ubraniami, książkami, elementami elewacji budynków, przegryzionymi przewodami czy niemiłym zapachem. Wyjątkowo niebezpieczne dla nas i zwierząt domowych są ich odchody pozostawione w różnych miejscach, które przenoszą m.in. salmonellozę, czerwonkę oraz tyfus. Patogeny atakują glebę, wodę i rośliny usytuowane w pobliżu szczurzych odchodów. Jak wypędzić szczury sprawnie i skutecznie? Do dyspozycji mamy wiele środków i sposobów, by się ich pozbyć. Są to zarówno rośliny, jak i trutki czy pułapki. Nie można też pominąć zalet łownego kota. Gdy populacja gryzoni jest trudna do samodzielnego opanowania, pozostaje nam skorzystanie z usług deratyzacyjnych.
Jak wypłoszyć szczury?
Naszą walkę ze szczurami można zacząć od „pokojowych” rozwiązań i np. zastosować zepsutą cytrynę. Drażniące zmysł węchu tych gryzoni mogą być także korona cesarska, dzika mięta, dziewanna czy też dziki rumianek i wliczomlecz. Gryzonie nie znoszą także zapachu wydzielanego przez oleander, czosnek, wrotycz oraz świeże liście pomidorów. Warto by te rośliny znalazły się w naszym ogrodzie. Czosnek najlepiej im „zaserwować” w postaci rozgniecionych ząbków. Z ziół czy liści pomidorów można zrobić wiązanki i umieścić je np. na strychu, w garażu czy piwnicy – miejscach chętnie eksplorowanych przez szczury. Do łagodnych sposobów pozbycia się tych gryzoni należy również zastosowanie elektronicznych odstraszaczy. To urządzenia wytwarzające dźwięki o częstotliwości od 25 do 65 kHz, które wywołują ból i negatywnie oddziałują na układ nerwowy szczurów. Jednak po pewnym czasie zwierzęta mogą przyzwyczaić się do odgłosów wydawanych przez tego rodzaju sprzęt.
Jak złapać szczura?
A jak wytępić szczury, gdy łagodne środki roślinne czy też inne metody ich odstraszania okażą się nieskuteczne? Wówczas konieczne są bardziej radykalne rozwiązania, takie jak np. pułapki, które sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy zagraża nam pojedynczy gryzoń. Mogą być wykonane z metalu lub też trwałego plastiku Do wyboru mamy chwytaki uśmiercające zwierzę, gdy sięga ono po przynętę lub też pułapki żywochwytne, które za pomocą wabika zachęcają zwierzę do wejścia bez możliwości opuszczenia żywołapki. Są one wyposażone w dwa wejścia i zapadnię zamykającą. Wówczas konieczne będzie przeniesienie gryzonia w miejsce oddalone od naszej posesji, co zminimalizuje ryzyko jego powrotu. W przypadku modeli uśmiercających najlepiej wybrać taki, który ma ukryty system chwytający, dzięki temu pułapka nie będzie stwarzać zagrożenia dla dzieci czy psów. A czym zwabić szczura do klatki? Zadanie to mogą spełnić np. chleb ze smalcem albo innym tłuszczem, herbatniki czy czekoladowy baton.
Szczury – jak się pozbyć stosując trutki
Jak wytępić szczury efektywnie? Wyjątkowo skuteczny sposób na szczury to trutki. Można ją zastosować w każdym miejscu i w każdych warunkach. Mogą mieć postać granulek, pastylek, kostek czy też pasty w saszetkach, są też dostępne w postaci płynnej. Miękkie i wilgotne przypominają atrakcyjny dla gryzoni pokarm, jednak za sprawą trującego benzoesanu denatorium są zabójcze. Trutki działają z opóźnieniem, co sprawia, że gryzonie nie kojarzą ich ze spożytym wcześniej pożywieniem. Ich zaletą jest też to, że zawierają substancje mumifikujące, dzięki czemu szczury się zasuszają nie dochodzi do rozkładu zwłok i wydzielania odoru przez martwe zwierzę. Trutkę najlepiej umieścić w zamykanym na kluczyk karmniku deratyzacyjnym, w którym trutkę układa się na ruszcie. Te zabezpieczenia uniemożliwią jej spożycie przez zwierzęta domowe.