Usuwanie starej farby ze ścian – jak to zrobić?
Malowanie ścian to duży wydatek, wymaga także czasu oraz odpowiedniego przygotowania miejsca. To sprawia, że prace tego rodzaju wykonujemy raz na wiele lat. Niestety zdarza się, że po renowacji zauważamy konieczność ponownego remontu. Przyczyną usterek może być złe przygotowanie ścian, między innymi pozostawienie starej zniszczonej powłoki. Defekty możemy także spotkać, gdy nie zostały usunięte używane w przeszłości farby klejowe, olejne czy też wapienne albo pozostawiono fragmenty odspojonych czy łuszczących się powłok. Usuwanie farby jest pracochłonne, dlatego warto się do niego dobrze przygotować. Niekiedy zamiast rozważać jak usunąć farbę ze ściany, możemy jedynie ograniczyć się do jej zmatowienia. Zanim przystąpimy do pozbycia się starej powłoki, warto przeprowadzić test. W tym celu należy przykleić na fragmencie ściany odcinek taśmy malarskiej, a następnie energicznie go zerwać. Jeśli na spodniej stronie taśmy będą ślady farby, jej usunięcie to konieczność.
Usuwanie farby – przygotowanie do pracy
Zanim przystąpimy do pozbycia się starych powłok malarskich musimy przygotować pomieszczenie oraz stanowisko prac. Niezbędne będzie zabezpieczenie podłóg grubszą folią malarską. Pod ręką potrzebne będą też narzędzia takie jak szpachla i skrobak. Jeśli prace będą prowadzone w wyższych partiach ścian konieczna będzie drabina malarska, najlepiej wybrać lekką, rozstawną o dużej stabilności. Przydatne mogą okazać się papier ścierny o dużej ziarnistości, wałek i pędzel malarski oraz wiadro i szare mydło. Sprawni majsterkowicze mogą użyć szlifierkę oscylacyjną lub opalarkę. Są one szczególnie polecane, by pozbyć się starej farby olejnej. Komfort prac będzie większy jeśli użyjemy ochronnych rękawic i okularów oraz maski.
Jak usunąć farbę ze ściany na mokro
To bardzo bezpieczny sposób na pozbycie się starej farby, ponieważ nie niesie za sobą ryzyka zarysowania ścian czy też ubytków tynku. Warto go zastosować szczególnie gdy stare powłoki malarskie wykonano z farb akrylowych, wapiennych albo kredowych. Wystarczy przygotować roztwór szarego mydła z ciepłą wodą, która po rozpuszczeniu mydła musi być mętna. Tak przygotowaną i przestudzoną do stanu letniego zawiesinę rozprowadzamy szerokim pędzlem po ścianie. Kiedy powłoka nasiąknie, możemy przystąpić do jej usuwania ze ściany. Wówczas przydatna będzie szpachelka. Metoda na mokro polecana jest także, gdy ściany pokryto farbami klejowymi, jednak w tym przypadku namacza się je czystą letnią wodą, bez dodatku mydła.
Usuwanie starej farby na sucho
Jest to technika uważana za bardzo inwazyjną i czasochłonną, dlatego stosuje się ją, gdy ściany mają ubytki czy duże i głębokie zarysowania. Opiera się ona na zdrapywaniu szpachelką, opalarką lub szlifierką starej powłoki malarskiej. Zdzieranie starej farby taką metodą sprawia, że przed malowaniem trzeba będzie uzupełnić pęknięcia, nierówności i inne ubytki. Nie obejdzie się więc bez szpachlowania ścian czy też ich szlifowania. Jeśli zastosowano gładź szpachlową, konieczne będzie przed malowaniem ścian ich zagruntowanie środkiem dobranym do rodzaju farby, którą zamierzamy pomalować ściany. Skrobanie ścian wytwarza dokuczliwe ilości pyłu, dlatego wymaga odpowiedniej ochrony w postaci okularów i maski na twarz.
Jak usunąć farbę ze ściany za pomocą środków chemicznych
Innym sposobem na pozbycie się uszkodzonych i starych powłok malarskich będzie wykorzystanie preparatów chemicznych. To środki skutecznie zmiękczające stare, trudne do usunięcia powłoki olejne. Warto ich także użyć w przypadku farb akrylowych czy lateksowych. Preparat może mieć postać żelu, który wystarczy nałożyć na powierzchnię farby, a po określonym w instrukcji czasie można przystąpić do zdzierania rozmiękczonej farby szpachlą. Niezależnie od tego na jakie środki się zdecydujemy, zawsze uważnie przeczytajmy zalecenia producenta i postępujmy zgodnie z jego uwagami.